Prosadíme naplnění Ústavy,
obnovu zemského uspořádání
Čech, Moravy a Slezska

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme naplnění Ústavy, obnovu zemského uspořádání Čech, Moravy a Slezska


Prosadíme legislativní
uznání moravské národnosti

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme legislativní uznání moravské národnosti
   

Lídrem eurokandidátky Ondřej Hýsek

 

V sobotu 8. února 2014 se v Brně sešel Zemský sněm politické strany Moravané, člena Evropské svobodné aliance (EFA), celoevropské strany zastoupené v Evropském parlamentu. Hlavním úkolem sněmu bylo zahájení intenzivní přípravy kampaně pro volby do Evropského parlamentu.
 

Lídrem kandidátky strany Moravané byl zvolen Mgr. Ondřej Hýsek, Ph.D., první místopředseda strany a zřizovatel gymnázia v Brně-Líšni. Pod heslem „Vrátíme Moravu na mapu Evropy“ bude spolu s ostatními kandidáty prosazovat schválený volební program, který je založen na ideji návratu Moravy z periferie do centra evropského dění, obnovení moravské samosprávy v rámci „Evropy regionů“ a hájení finančních zájmů Moravy při rozdělování peněz z evropských fondů. Cílem strany Moravané je prosadit do Evropského parlamentu europoslance, který bude v Evropské unii skutečně reprezentovat Moravu a občany ČR moravské národnosti, k nimž se ve sčítání lidu z roku 2011 přihlásilo přibližně 650 000 lidí.

Moravané, kteří prosazují obnovení samosprávy historických zemí Čech, Moravy a Slezska v rámci státu ČR, jež byla roku 1948 protiprávně zrušena komunistickou diktaturou, se 13.-16. února zúčastní Generálního shromáždění Evropské svobodné aliance v Galicii, kde budou koordinovat svoji kampaň do eurovoleb s obdobnými politickými stranami Evropy, z nichž některé jsou ve svých požadavcích radikálnější – plánována jsou tak setkání např. se zástupci úspěšného skotského či katalánského hnutí a europoslanci z dalších států EU. Evropská svobodná aliance v loňském roce zásadně odsoudila dosavadní diskriminační politiku vlády České republiky vůči Moravě a Moravskému Slezsku.

Ondřej Hýsek v České televizi I.
Ondřej Hýsek v České televizi II.