Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický
   

Tisková zpráva k volbám do europarlamentu

Politická strana Moravané, člen Evropské svobodné aliance, dnes na tiskové konferenci v brněnském Klubu zastupitelů představila heslo, program, kandidáty a akce související s květnovými volbami do Evropského parlamentu. Zároveň představitelé připomněli dvacáté výročí existence této demokratické strany politického středu založené na pozitivním zemském patriotismu, která se snaží v rámci České republiky prosadit obnovu moravské samosprávy, jež byla zemi protiprávně odebrána komunistickým režimem od 1. 1. 1949.

Heslo strany Moravané ve volbách do evropského parlamentu zní „Vrátíme Moravu na mapu Evropy“. Ve svém volebním programu strana usiluje o návrat Moravy z periferie do centra evropského dění, vyrovnání výše evropských dotací pro Moravu a Slezsko s výší dotací pro Čechy (včetně Prahy) či podporu celoevropského systému přesunu nákladní dopravy na železnici. Dále prosazuje vytvoření evropské obranné unie a evropské armády, vyjadřuje podporu jednorázovým referendům o obnovení samospráv historických zemí v členských státech EU či zdůrazňuje aktivní spolupráci v rámci Evropské svobodné aliance pro budoucí, spravedlivější Evropu regionů.

Lídrem kandidátky je Ondřej Hýsek (nar. 1979), zřizovatel gymnázia v Brně-Líšni a statutární místopředseda strany Moravané. Dalšími kandidáty jsou starosta obce Pasohlávky Tomáš Ingr (místopředseda Moravanů), starosta Hevlína Jiří Dohnal či místostarosta města Jemnice Petr Novotný, ženy zastupuje mimo jiné kastelánka zámku Lednice Ivana Holásková. Z akademické obce kandidaturu přijali např. historik Jiří Pernes, archeolog Bohuslav Klíma, právník Jiří Bílý, archeolog Ondřej Mlejnek (místopředseda Moravanů) a pedagog Ronald Martini, který je zároveň místopředsedou základní odborové organizace Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Na kandidátce jsou zastoupeni i další členové vedení strany – předseda Pavel Dohnal, provozovatel domovu pro seniory, a místopředsedkyně Šárka Konečná.

Veřejnost byla rovněž seznámena s výsledky únorového Valného shromáždění Evropské svobodné aliance (strany Evropského parlamentu) v Santiagu de Compostella, jejímž členem je i strana Moravané. Evropská svobodná aliance navázala na loňské prohlášení k pokračujícímu pošlapávání zásad demokracie a samosprávy na Moravě a v Moravském Slezsku ze strany vlády České republiky. Ve svém prohlášení zdůraznila vzrůstající centralizační trend a jeho negativní dopady pro naše regiony.

Moravané rovněž všechny zvou na demonstraci za samosprávu Moravy, která se uskuteční v sobotu 17. 5. 2014 od 14 hodin na Moravském náměstí v Brně. 20. výročí strany Moravané bude připomenuto tentýž den na slavnostním Moravském večeru.