Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický
   

Skotský premiér Alex Salmond, odstupuje

Alex Salmond, tiskové prohlášení:

Jsem nesmírně hrdý na kampaň, kterou vedlo Yes Scotland a na 1,6 milion voličů, kteří podpořili kauzu nezávislého Skotska.Jsem také hrdý na 85 procentní volební účas v referendu a na pozoruhodnou reakci všech lidí ve Skotsku, kteří se účastnili této velké ústavní debaty, i na způsob jímž se chovali.
 
Máme nyní příležitost přidržovat nohy Westminsteru u ohně "příslibu", který učinili, totiž že poskytnou Skotsku další decentralizované pravomoci. To dává Skotsku velmi silné postavení. Dnes jsem hovořil s britským premiérem a i když opakoval svůj ůmysl pokračovat, jak předtím navrhl, odmítl potvrdit, že se do 27. března bude konat druhé čtení zákona o Skotsku. To byl během kampaně o referendu jasný příslib Gordona Browna. Premiér Cameron tvrdí, že takové hlasováni by bylo bezvýznamné. Předpokládám, že není schopen zaručit podporu své strany. Ale dnes je hlavní věci toto: Skutečnými strážci pokroku nejsou politikové ve Westminsteru, ani v edinburském parlamentě. Je jím energizovaný aktivismus desetitisíců lidí, kteří, předpovídám, odmítnou pokorně se navrátit do politického přítmí. Já tedy musím rozhodovat, kdo by byl nejlepší osobou, která by politicky tento proces vedla. Jsem přesvědčen, že v této nové vzrušující situaci, plné možností, strana, parlament i země by měly prospěch z nového vedení. Proto jsem sdělil celostátnímu tajemníku Skotské nacionální strany, že nepřijmu nominaci na šéfa strany na výročním stranickém sjezdu v Perthu ve dnech 13. - 15. listopadu. Odstoupím z funkce skotského prvního ministra a dovolím novému předákovi, aby byl řádně zvolen podle parlamentních procedur. Do té doby budu pokračovat ve funkci skotského prvního ministra. Po té době budu dál sloužit jako poslanec skotského parlamentu za Aberdeenshire East.

Bylo pro mě celoživotní poctou sloužit Skotsku jako první ministr. Ale, jak jsem řekl během kampaně před referendem, není to o mně ani o Skotské nacionální straně. Je to daleko důležitější.
Situace je takováto. Prohráli jsme hlasování v referendu, ale stále ještě můžeme provádět politickou iniciativu. A co je důležitější, Skotsko se stále ještě může stát reálným vítězem.
 
Salmonda ve funkci šéfa Skotské nacionální strany a skotského premiéra zřejmě nahradí jeho (nesmírně schopná a inteligentní) náměstkyně Nicola Sturgeon. Bude to korunovace, nikoliv volba, míní Ewen MacAskill z deníku Guardian a pokračuje: Proč se Salmond rozhodl odejít nyní, přestože, až do nynějška tvrdil, že ve funkci setrvá? Je možné že si myslí, že Sturgeonová bude schopna dostat na svou stranu ty skotské voliče, které on oslovit nedokáže, především ženy, a také někoho mladšího, který by dokázal konsolidovat a dále stavět na nadšení všech těch mladých politických aktivistů.

Na dotaz, zda svým rozhodnutím rezignovat, nezasadil Salmond svým stoupencům ještě větší ránu, než byla volební porážka v referendu, odpověděl: "Náš tábor je už velmi blízko pod vrcholkem, ale ti, kdo učiní ten poslední krok na vrcholek, nejsou ti, kdo nás dostali do nynějšího postavení. Usoudil jsem, že bude lepší, pokud nás na vrcholek dovede někdo jiný." Dodal, že se tak rozhodl v pátek dopoledne.
 
Skotští voliči v referendu odmítli nezávislost, poměrem 45 ku 55 procentů hlasů.

Skotsko hlasovalo proti ukončení své 307 let existující unie s Anglií a Walesem. Skotská nacionální strana přiznala porážku v historickém referendu. Poté, co byly vyhlášeny výsledky z 30 z 32 volebních okrsků, vyšlo najevo, že přibližně 55 procet voličů, včetně voličů ve velkých městech Glasgow, Edinburk a Aberdeen, odmítlo nezávislost.

Kampaň pro nezávislost zaznamenala čtyři velké úspěchy, v největším skotském městě Glasgow získala 53 procent hlasů, 54 procent v okrese West Dunbartonshire, 57 procent v Dundee a 51 procent v North Lanarkshire.
 
Avšak unionisté zvítězili v 26 volebních okrscích. Drtivou měrou zvítězily v oblastech, kde se jejich vítězství očekávalo, včetně Edinburku, Aberdeenshiru a Borders, pohraniční oblasti s Anglií, ale také v oblastech, které mohli získat separatisté, včetně Falkirku, Eilean Siar a okrsku Clackmannanshire.

Britský premiér David Cameron na Twitteru blahopřál šéfovi unionistické kampaně Alistairu Darlingovi k "dobře vedené kampani".

Skotský premiér Alex Salmond konstatoval v projevu krátce po šesté hodině ranní, že přijímá, že Skotsko "v této etapě" se rozhodlo hlasovat proti nezávislosti. Varoval však, že unionistické strany musejí splnit přísliby ohledně poskytnutí větších pravomocí skotskému parlamentu. "Skotsko očekává, že tyto přísliby budou rychle splněny," řekl Salmond a dodal, že bude "pracovat konstruktivně v zájmu Skotska i celé Británie". Salmond poděkoval občanům Skotska, že z nich 1,6 milionů lidí hlasovalo pro nezávislost a chválil inspirující volební kampaň. "Dotkli jsme se těch částí komunity, jichž se politika dosud nikdy nedotlka," uvedl.

Liberálně-demokratický náměstek britského premiéra Nick Clegg uvedl, že referendum "charakterizuje nejen novou kapitolu pro Skotsko v rámci Británie, ale také širší ústavní reformu po celé Unii". "Musíme nyní vypracovat včas a plně radikální balík nových decentralizovaných pravomocí pro Skotsko," dodal. Jenže ten výsledek vyvolává riziko dalších svárů, neboť poslanci z Cameronovu Konzervativní strany hrozí, že se vzbouří proti pozdnímu Cameronovu příslibu poskytnout rychle skotskému parlamentu další pravomoci a ochránit jeho výdaje. Britský premiér nyní chce rychle ukázat, že tři hlavní britské strany splní své závazky, které učinily během této předvolební kampaně, a že poskytnou Británii vysokou decentralizaci. Ministři jsou přesvědčeni, že je důležité to učinit rychle, aby se neopakovalo referendum jako v Quebecu. Triumfalistické chování Ontaria v Kanadě oživilo separatistickou kauzu a ta téměř zvítězila v druhém referendu r. 1995.

Avšak Michael Gove, nynější konzervativní hlavní konzervativní funkcionář v britské parlamentu pro poslaneckou volební disciplínu, zdůraznil, že širší záruky budou muset být poskytnuty zájmům anglických, velšských a severoirských poslanců.

Volební účast byla relativně vysoká, často nad 80 procent, avšak v oblastech, které hlasovaly pro nezávislost, byla nižší, než se očekávalo: v Dundee byla 78,8 procent a v Glasgow 75 procent. V oblastech, které hlasovaly proti nezávislosti, bylo vyšší, v Edinburku byla 89,6 procent a v Borders se předpovídá také jako velmi vysoká.

zdroj: Britské listy