Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický
   

Ústavní soud zablokoval referendum v Katalánsku


Španělský ústavní soud zablokoval v pondělí plánované referendum o nezávislosti Katalánska na Španělska, které by se mělo konat 9. listopadu.

Centrální vláda v Madridu předtím požádala soud, aby plebiscit prohlásil za protiprávní. Ústavní soudci zatím v záležitosti nevynesli verdikt, což může trvat i několik let. Souhlasili však, že se podnětem španělské vlády budou zabývat, čímž fakticky přerušili průběh referenda. K rozhodnutí dospělo 12-členné plénum soudu na hodinu trvajícím mimořádném zasedání, oznámila agentura Reuters.

Katalánský parlament 19. září velkou většinou hlasů udělil šéfovi katalánské autonomní vlády Arturovi Mas pravomoc vyhlásit referendum o nezávislosti. Mas minulý týden stanovil termín hlasování na 9. listopadu a v regionu již mezitím odstartovala předvolební kampaň. Španělský premiér Mariano Rajoy je odhodlán zabránit hlasování, které centrální vláda v Madridu kategoricky odmítá jako protiústavní. Španělská ústava totiž zakazuje referenda, které by se konaly pouze v jedné části země.

Pozorovatelé předpovídají, že po zablokování plebiscitu Artur Mas vypíše v Katalánsku předčasné volby, ve kterých bude jeho tábor přívrženců nezávislosti aspirovat na vítězství a posílení své pozice. Čímž by mohlo dojít nepotřebnosti referenda a vyhlášení jednostranného vystoupení ze Španělského království, pokud by to byl jediný program volebního programu strany premiéra Mase. Tento postup může být inspirativní pro kampaň strany Moravané ve volbách do krajských zastupitelstev v roce 2016 prosadit dlouhodobý cíl strany - obnovu územně správní identity Moravy.