Prosadíme naplnění Ústavy,
obnovu zemského uspořádání
Čech, Moravy a Slezska

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme naplnění Ústavy, obnovu zemského uspořádání Čech, Moravy a Slezska


Prosadíme legislativní
uznání moravské národnosti

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme legislativní uznání moravské národnosti
   

Ústavní soud zablokoval referendum v Katalánsku


Španělský ústavní soud zablokoval v pondělí plánované referendum o nezávislosti Katalánska na Španělska, které by se mělo konat 9. listopadu.

Centrální vláda v Madridu předtím požádala soud, aby plebiscit prohlásil za protiprávní. Ústavní soudci zatím v záležitosti nevynesli verdikt, což může trvat i několik let. Souhlasili však, že se podnětem španělské vlády budou zabývat, čímž fakticky přerušili průběh referenda. K rozhodnutí dospělo 12-členné plénum soudu na hodinu trvajícím mimořádném zasedání, oznámila agentura Reuters.

Katalánský parlament 19. září velkou většinou hlasů udělil šéfovi katalánské autonomní vlády Arturovi Mas pravomoc vyhlásit referendum o nezávislosti. Mas minulý týden stanovil termín hlasování na 9. listopadu a v regionu již mezitím odstartovala předvolební kampaň. Španělský premiér Mariano Rajoy je odhodlán zabránit hlasování, které centrální vláda v Madridu kategoricky odmítá jako protiústavní. Španělská ústava totiž zakazuje referenda, které by se konaly pouze v jedné části země.

Pozorovatelé předpovídají, že po zablokování plebiscitu Artur Mas vypíše v Katalánsku předčasné volby, ve kterých bude jeho tábor přívrženců nezávislosti aspirovat na vítězství a posílení své pozice. Čímž by mohlo dojít nepotřebnosti referenda a vyhlášení jednostranného vystoupení ze Španělského království, pokud by to byl jediný program volebního programu strany premiéra Mase. Tento postup může být inspirativní pro kampaň strany Moravané ve volbách do krajských zastupitelstev v roce 2016 prosadit dlouhodobý cíl strany - obnovu územně správní identity Moravy.