Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický
   

Ondřej Hýsek: ČR likviduje moravskou identitu

Když jsem si šel koupit mj. tvarůžky a víno, zděsil jsem se, když byly označeny dříve nemyslitelným výrazným nápisem „české“. Zkontroloval jsem si, že zboží bylo vyrobeno na Moravě, tudíž bych za logické považoval označení „moravské“. To je jen jeden z důkazů, že v České republice byla během jediného století moravská identita téměř vytlačena tou českou, což považuji za smutné a nepřípustné.

Morava, prastará země uprostřed Evropy, ztratila v revolučním roce 1918 svůj parlament, v roce 1948 ji komunistická totalita připravila o hranice a v roce 1997 ji poslanci Klaus, Zeman a další připravili o šanci se do nich vrátit, když obnovili gottwaldovské kraje. Co bylo dříve z Čech, bylo české, co bylo z Moravy, moravské. Dnes je vše ze státu ČR (tzv. „Česka“) označováno jako „české“, jako by nic moravského a slezského neexistovalo; všichni občané ČR jsou označováni za Čechy, jako by Moravanů a jiných etnik nebylo. Reakcí na to, že se statisíce občanů ČR přihlásili k moravské národnosti, je to, že se jich Český statistický úřad na národnost přestane při sčítání lidu ptát. Žáci se ve škole učí české dějiny, omalovávají hranice umělých krajů, ale o Moravě žádné povědomí nezískají, pokud tedy moravskou zemskou identitu neuchovává jejich rodina.

Každý normální stát si hýčká svoje kořeny, každá kulturní země si opečovává svoji identitu, uchovává a rozvíjí svoje tradice. Totality vše glajchšaltují, centralizují, přejmenovávají. V restitučním čtvrtstoletí jsme se pokusili napravit mnoho totalitních zločinů, kromě jednoho obrovského: protiprávního zrušení Moravskoslezské země. Morava a Moravané potřebují chránit – dokáže to český stát?

Ondřej Hýsek
statutární místopředseda politické strany Moravané; zastupitel, Brno – Královo Pole, Morava