NÁŠ CÍL JE SPOLKOVÉ
USPOŘÁDÁNÍ ČR

Česká spolková republika - Země česká,
Země moravskoslezská a Metropolitní země Praha.
Zrušením 14 nefunkčních krajů dosáhneme v ČR roční úspory
až 65 miliard a na Moravě roční úspory až 28 miliard.
Nezadlužujme naše děti a vnoučata!

Náš cíl je spolkové uspořádání ČR
   

Většina v referendu pro nezávislost Katalánska


Do volebních místností v Katalánsku v neděli vstoupily více než dva miliony lidí. Čtyři pětiny hlasujících se vyslovily pro nezávislost na Španělsku. Konzultativní hlasování, jež zakázal španělský ústavní soud, nemělo právní dopad, podle mnohých však změní uspořádání království pod Pyrenejemi.

Ještě před pěti lety se na srazech příznivců odtržení scházelo v Barceloně několik desítek lidí, chudší venkov byl touhám po nezávislosti vždy nakloněn víc. Vládní kroky a především rozhodnutí ústavního soudu z roku 2010 však vzbudily nevoli i mezi tradičními zastánci jednotného Španělska. Ústavní soud v Madridu před čtyřmi lety odmítl přiznat Katalánsku pravomoci, které předtím odsouhlasil jak centrální, tak katalánský parlament. Soud tehdy kromě jiného odstranil i uznání katalánského „národa“.

O dva roky později odmítl Madrid přiznat Katalánsku více autonomie ve výběru a správě daní. V reakci na tuto skutečnost regionální vláda uspořádala předčasné volby, jejich klíčovým bodem programu bylo uspořádání referenda.

Výsledky referenda
  • Čtyři pětiny z více než dvou milionů účastníků neoficiálního a nezávazného referenda v Katalánsku se vyslovilo pro nezávislost na Španělsku.
  • Naprostá většina voličů - přes 1,8 milionu - odpovědělo kladně na obě položené otázky neoficiálního referenda, tedy "Chcete, aby se Katalánsko stalo státem?" a "Chcete, aby tento stát byl nezávislý?". Dalších 225 000 voličů chce, aby se Katalánsko stalo státem, úplnou nezávislost ale odmítá. Dvojí ne na hlasovacích lístcích zaškrtlo jen pět procent voličů.
Referenda se účastnilo 2,2 milionu z přibližně 5,4 milionu oprávněných voličů. Většina odpůrců nezávislého Katalánska ale podle analytiků hlasování bojkotovala, a tak výsledky nejsou přesným obrázkem rozložení sil.