Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický
   

Stranu Moravané povede Mgr. Ondřej Hýsek, Ph.D.

Delegáti VII. sjezdu strany Moravané zvolili svým předsedou pětatřicetiletého Ondřeje Hýska, zastupitele brněnské městské části Královo Pole a zástupce ředitele gymnázia. Získal 32 hlasů z 34 možných. Hýsek chce dovést Moravany k úspěchu v krajských volbách v příštím roce.

Místopředsedou strany byl zvolen Ondřej Mlejnek, místostarosta obce Ochoz u Brna. Dalšími členy předsednictva se stali archeolog Bohuslav Klíma, který dlouhodobě působí na znojemském velkomoravském hradišti, brněnský historik Jiří Pernes, bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, pohořelický strážník městské policie Štěpán Pirnus, bošovická manažerka Edita Procházková a brněnský živnostník Roman Zahradníček. Předsedou revizní a smírčí komise byl zvolen Pavel Dohnal, dlouholetý předseda strany, který byl zároveň zvolen čestným předsedou strany Moravané.

Dvoudenní sjezd, který se konal v Paláci Morava na brněnském Malinovského náměstí, rovněž rozhodl o úpravách stanov a dlouhodobého volebního programu strany.

Podle názoru předsedy musí Moravané navázat na uspokojivé výsledky z obecních voleb, v nichž strana získala na osm desítek zastupitelů včetně starostů a místostarostů po celé Moravě. Díky komunálním volbám začínají Moravané získávat nové aktivní příznivce. Hýsek se dle svých slov pokusí úspěch potvrdit v krajských volbách 2016 hlavně v Jihomoravském kraji; dle jeho názoru je možná samostatná kandidatura strany či společná kandidatura s věrohodným koaličním partnerem, který spolu s Moravany upře svoji energii do řešení regionálních témat a jemuž není cizí moravský zemský patriotismus. Téma obnovy moravské zemské samosprávy, protiprávně zrušené komunistickou totalitou, je podle strany Moravané trvalé a má význam pro zásadní zkvalitnění života občanů celé České republiky a nejen jí. Hýsek dlouhodobě zastává vizi proevropského zemského patriotismu postaveného mj. na ekonomických argumentech a sociální citlivosti – ČR považuje za extrémně centralizovaný stát utopený v myšlenkovém zajetí českého nacionalismu 19. století, což podle něj poškozuje ty občany státu, kteří nežijí v hlavním městě, především pak obyvatele upozaďované Moravy a Slezska.

Moravané ostře nesouhlasí s aktuálním návrhem premiéra Sobotky, aby se i obyvatelé chudší Moravy prostřednictvím svých daní podíleli na pražských stavbách typu metro či tunel Blanka.  Rovněž je mrzí, že negativní jevy typu tzv. lihové mafie na Moravě jsou politiky a médii označovány jako „moravské“, kdežto např. úspěšní brněnští vědci či sportovci jako „čeští“.

Hlavním úkolem nového předsedy bude připravit stranu na krajské volby v příštím roce. Jsme přesvědčeni, že se blíží doba rehabilitace Moravy a Slezska, obnovení zemského zřízení, občané od svých volených zástupců očekávají návrat politiky do jejich rukou a rozvoj Moravy, svojí v rámci českého státu tolik opomíjené země, která je jako tradiční územněsprávní celek nesmyslně rozbita do ahistorických krajů nerespektujících zemské hranice. Právě oživení tradičních zemských hodnot může nastartovat proměnu společnosti, která bude vzdělanější, tolerantnější a ve které se lidé budou cítit lépe.

Strana Moravané, založená roku 1994 a navazující na úspěšné Hnutí za samosprávu Moravy – Společnost pro Moravu a Slezsko, spolupracuje s ostatními zemskými a regionalistickými stranami či hnutími v Evropě v rámci Evropské svobodné aliance, jedné z politických stran Evropského parlamentu, jejímž je členem. Příští týden jedou zástupci Moravanů na Generální shromáždění EFA do lužického Budyšína, kde opět nastolí otázku nespravedlivého postavení Moravy v českém státě i na unijní úrovni. Pro rok 2016 pak Moravané usilují o pořadatelství tohoto celoevropského sjezdu v Brně.