Prosadíme naplnění Ústavy,
obnovu zemského uspořádání
Čech, Moravy a Slezska

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme naplnění Ústavy, obnovu zemského uspořádání Čech, Moravy a Slezska


Prosadíme legislativní
uznání moravské národnosti

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme legislativní uznání moravské národnosti
   

Moravané připravují koalici se Starosty

 
Moravané přijali nabídku na koalici se Starosty v Jihomoravském kraji
Tisková zpráva z 60. zasedání Zemského sněmu politické strany Moravané
Prostějov, 23. 1. 2016, 17:00
 
Zemský sněm strany Moravané v Národním domě v Prostějově projednal postup v krajských volbách 2016 se zaměřením se na Jihomoravský kraj, zabýval se předvolebními jednáními i v ostatních šesti krajích ležících zcela či částečně na území Moravy, projednával aktivity spojené se členstvím strany v Evropské svobodné alianci (EFA) i spolupráci s promoravskými spolky.

Moravané přijali po přibližně ročním intenzivním vyjednávání nabídku hnutí Starostové a nezávislí (STAN), kterou na sněmu prezentoval Radomír Pavlíček, předseda Krajského výboru STAN v Jihomoravském kraji, člen Celostátního výboru STAN a starosta obce Železné. Předsednictvo strany Moravané pod vedením předsedy Ondřeje Hýska získalo od delegátů sněmu mandát k vyjednání koaliční smlouvy v Jihomoravském kraji s hnutím Starostové a nezávislí a hnutím Starostové a osobnosti pro Moravu. Strana bude v koalici prosazovat témata regionální samosprávy, jejích kompetencí a financí se zaměřením se na bezpečnost, vzdělávání či dopravu, chceme rovněž otevřít otázku obnovy zemského zřízení k široké veřejné diskuzi. Sněm pověřil členy strany zodpovědné za jednání v ostatních krajích Moravy a Slezska k pokračování v jednáních o spolupráci s dalšími politickými subjekty, případně o přípravě sestavení samostatných kandidátek strany Moravané. Rovněž byla otevřena otázka postupu v senátních volbách, k nimž se sněm vrátí na svém příštím zasedání.

Sněm rovněž projednal účast delegace strany Moravané na Valném shromáždění Evropské svobodné aliance, které se uskuteční 1. a 2. dubna 2016 v korsickém Ajacciu. Na programu bude obnovení a posilování samosprávy evropských zemí a regionů, Moravané rovněž účastníky z partnerských stran pozvou na mezinárodní regionalistickou konferenci, která se uskuteční 30. září 2016 v Brně.
Sněm vyjádřil podporu spolupráci strany se spolkem Moravská mládež a termín konání dalšího sněmu určil na 9. dubna 2016 v Bošovicích.