Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický
   

Prohlášení


Prohlášení strany Moravané k ukončení jednání s hnutím Starostové a nezávislí o volební koalici ve volbách do zastupitelstva Jihomoravského kraje

Předsednictvo strany Moravané donedávna jednalo s jihomoravskými zástupci i s celostátním vedením hnutí Starostové a nezávislí o vytvoření koaliční kandidátky ve volbách do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Tato jednání se táhla již od loňského května. Zpočátku se totiž počítalo ještě také se spoluprácí se Stranou zelených, která ale na podzim z jednání odstoupila a byla nahrazena hnutím Starostové a osobnosti pro Jižní Moravu sestaveným panem Kryčerem pouze za účelem letošních krajských voleb. Jednání se dlouho vlekla zejména díky váhavému postupu zástupců STAN, kteří, jak se ukázalo, mají v rámci tohoto hnutí pouze zdánlivou autonomii, ve skutečnosti ale vše zásadní rozhoduje celostátní vedení hnutí. Po schválení předsedy STAN P. Gazdíka se v lednu tohoto roku dostavil předseda jihomoravské krajské organizace R. Pavlíček na zemský sněm strany Moravané v Prostějově, kde závazně nabídl delegátům sněmu koaliční spolupráci za předem dohodnutých podmínek. Delegáti tuto nabídku přijali a koaliční dohoda byla po dohodě s panem Pavlíčkem i medializována.

Nic tedy nebránilo přípravě předvolební kampaně této koalice, která měla mít název Starostové pro Moravu. Předseda a místopředseda strany Moravané byli pozvání do Nového zemského domu v Brně za účelem setkání kandidátů se zástupcem marketingové společnosti, která měla kampaň připravovat. Schůzky se měl zúčastnit také hnutím STAN nominovaný lídr této koaliční kandidátky, pan Maleček, který je starostou městské části Brno-sever a který ani není členem hnutí STAN. Schůzka probíhala v celkem konstruktivním duchu, o to větší překvapení bylo vyjádření pana Malečka na závěr schůzky, který projevil značný údiv nad tím, že se nejedná o kandidátku hnutí STAN, jak mu bylo prý panem Pavlíčkem sděleno, ale že se jedná o koaliční kandidátku za účasti Moravanů. O straně Moravané se následně vyjádřil jako o politickém folkloru s tím, že rozhodně nebude v čele kandidátky s účastí Moravanů!

Po této schůzce proběhly ještě na sekretariátu Moravanů další dvě schůzky v podobném složení a ve stejném duchu, na kterých bylo vedení strany Moravané zástupci hnutí STAN nabídnuto, aby vyměnili koaliční spolupráci a pomoravský program, se kterým se pan Maleček neztotožňuje, za místo v popředí kandidátky STAN pro předsedu Moravanů O. Hýska, který s touto nabídkou pochopitelně nemohl souhlasit. Na závěr druhé z těchto schůzek vzal tedy R. Pavlíček své čestné slovo zpět a závaznou nabídku koaliční spolupráce pod tlakem protimoravského pana starosty Malečka zrušil. Už to by stačilo k tomu, že by bylo možné označit chování pana Pavlíčka za podraz, nicméně to pokračovalo tím, že zástupci STAN ještě ten stejný den obvolali kandidáty nominované do plánované koalice stranou Moravané s tím, že se je snažili přesvědčit o kandidatuře na jejich kandidátce. To je již možné nazvat nehorázností!

Z těchto důvodů se vedení strany Moravané rozhodlo svolat tiskovou konferenci, na které seznámilo zástupce tisku s rozhodnutím kandidovat ve volbách do zastupitelstva Jihomoravského kraje samostatně a také s důvody, které vedly k ukončení vyjednávání o koaliční spolupráci s hnutím STAN. Zdá se tedy, že jedinou kandidátkou s moravských programem bude i v nadcházejících krajských volbách kandidátka strany Moravané.