Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický

Ctirad Musil - předseda strany Moravané

Morava je náš domov a bez
moravanství jsme cizinci ve své
vlastní zemi!

Ctirad Musil
   

Aktuální vývoj v Katalánsku

 

Bez Španělska by nám bylo líp. Referendum o nezávislosti Katalánska bude, říká katalánský státní tajemník pro zahraniční věci a EU

Simone Radačičová (redaktorka)

Článek převzat z portálu www.ihned.cz, 23. 11. 2016
  • Katalánská vláda chce příští rok vypsat referendum o nezávislosti. A to i v případě, kdy se jí nepodaří dohodnout se na jeho svolání s centrální vládou v Madridu.
  • Jsme národ, a každý národ by měl mít právo na sebeurčení, říká katalánský státní tajemník pro zahraniční věci a EU.
  • Budoucnost Katalánska je v EU, dodává tajemník.

Jsme přesvědčeni, že pokud by Katalánsko bylo samostatné, tak bychom měli mnohem více možností a příležitostí rozvíjet naší ekonomiku, uvádí v rozhovoru Jordi Solé, katalánský státní tajemník pro zahraniční věci a EU. Ten doplňuje, že vedení regionu by nejraději uspořádalo referendum "skotského střihu", tedy po dohodě s centrální vládou v Madridu. 

K referendu ale hodlá přistoupit i v případě, že k podobné dohodě s Madridem nedojde, upozorňuje Solé. K urnám by Katalánci měli jít už příští rok v září.

Chceme referendum jako ve Skotsku

Katalánci by stejně jako dříve Skotové měli získat možnost využít svého práva na sebeurčení, domnívá se katalánský státní tajemník pro zahraniční věci a EU Jordi Solé. "Považujeme se za národ. Máme hodně historických, kulturních a dalších argumentů, které náš postoj podporují. Myslíme si, že každý národ má právo na sebeurčení," vysvětluje tajemník a dodává, že region má podle něj právo o nezávislosti hlasovat a rozhodnout tak o své budoucnosti. "Jenže španělský stát nám ho upírá. Podle našeho názoru nám tak upírá základní právo," tvrdí.

Solé doplňuje, že Katalánce vedou ke snaze o samostatnost také pragmatické důvody. "Jsme přesvědčeni, že pokud by Katalánsko bylo samostatné, což ale znamená, že by i nadále bylo členem EU, tak bychom měli mnohem více možností a příležitostí rozvíjet naší ekonomiku, zlepšit veřejné služby, více investovat do rozvoje infrastruktury a mít spravedlivější společnost," tvrdí bez dalších detailů.

Katalánská vláda, v jejímž čele stojí od začátku letošního roku zastánce nezávislosti Carles Puigdemont, má připravený plán jak postupně dospět k nezávislosti.

"Vůbec poprvé v historii máme parlament, ve kterém převažují zastánci samostatnosti. Máme také vládu, která se zavázala usilovat za nezávislost," doplňuje Solé. "Šéf katalánské vlády už veřejně řekl, že uspořádáme referendum tak jako tak v září 2017," upozorňuje Solé s tím, že proběhne i bez dohody s Madridem.

"Chtěli bychom udělat to samé co ve Skotsku, tedy nechat lidi rozhodnout v referendum o politické budoucnosti a výsledek respektovat," tvrdí Solé. "Raději bychom tedy uspořádali referendum právě podle tohoto skotského způsobu, tedy v rámci dohody s centrální vládou, kdy bychom jednali například o otázce, kterou v hlasování položíme, nebo o datu a podobně," dodal. Pokud se to ale nepodaří, tak Katalánci hodlají uspořádat závazné a legální referendum, které bude vycházet z nového katalánského právního řádu, doplňuje katalánský tajemník.

Chceme zůstat v EU

Španělská ústava ale podobné referendum neumožňuje. "Problémem ale není španělská ústava, ale absence politické vůle španělských institucí, a také řekněme nulová vůle vyřešit tento problém politicky," tvrdí Solé.

Budoucnost samostatného 7,5milionového Katalánska, jehož ekonomika se co do objemu dá srovnat například s Finskem, pak tajemník vidí v Evropské unii. Jenže členství v unii není v takovém případě automatické.

"Není žádný precedent, kdy by se osamostatnila část členské země, takže se nemůžeme srovnávat s žádnou předchozí situací. Smlouvy ani takovou situaci nepředvídají," vysvětluje Solé. "Jsme ale přesvědčeni, že setrvání v EU je otázkou politické vůle i pragmatismu. Nikdo nemá zájem v tom, aby země jako Katalánsko, které je velmi proevropské, má otevřenou ekonomiku a patří mezi čisté plátce do evropského rozpočtu, zůstalo mimo unii," domnívá se tajemník.

Zdroj článku: http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-65529240-bez-spanelska-by-nam-bylo-lip-referendum-o-nezavislosti-katalanska-bude-rika-katalansky-statni-tajemnik-pro-zahranicni-veci-a-eu, 23. 11. 2016


Foto: Ondřej Hýsek, předseda politické strany Moravané, a Jordi Solé, katalánský státní tajemník pro zahraniční věci a EU