Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický

Ctirad Musil - předseda strany Moravané

Morava je náš domov a bez
moravanství jsme cizinci ve své
vlastní zemi!

Ctirad Musil
   

​K americkým prezidentským volbám

Americké prezidentské volby opět ukázaly, kam vede to, když o volebních výsledcích rozhodují peníze. V případě Spojených států jde řádově o miliardy dolarů, jež byly utraceny na předvolební kampaň. Může se za takové situace prosadit kandidát občanské společnosti, který nepatří mezi vyvolené? Nebo naopak, je div, že takový systém jako dva hlavní kandidáty vygeneruje miliardáře a manželku bývalého prezidenta? Jak blízko mají asi tito dva politici k obyčejným lidem? A jak je možné hovořit o „soutěži“, když kandidátka za Stranu zelených Jill Steinová měla 40 000krát nižší rozpočet na předvolební kampaň než Hillary Clintonová?

Takovéto poměry známe velmi dobře i z České republiky. A stejně tak dobře známe i ideovou prázdnotu privilegovaných politických subjektů, které se ji snaží zakrýt nic neříkajícími frázemi nebo bombastickou a často velmi nevkusnou rétorikou. Tak je nutno hodnotit i Donalda Trumpa. Jeho zvolení neznamená žádný převrat (jak se Trump tváří a jak tvrdí mnozí jeho protivníci), naopak je to logický důsledek systému, kde ty nejdůležitější otázky nejsou pokládány a kde jsou ideje (nebo jejich absence) překryty pečlivě naaranžovaným cirkusem.

Co výsledek prezidentských voleb v USA může znamenat pro Evropu, dosud nevíme. Jisté však je, že by pro ni bylo mnohem výhodnější, pokud by dokázala sjednotit svou zahraniční politiku a přestala být v mnoha ohledech na Spojených státech závislá. Toto sjednocení přitom není možné, pokud základem Evropské unie zůstanou tzv. národní státy. Jejich zahraničněpolitické tradice a stereotypy jsou totiž rozdílné a často výlučné, což je nejviditelnější u větších států s velmocenským postavením a historií. Národní státy měly na sjednocení evropské zahraniční politiky více než 60 let a neuspěly. Mnohem přirozenějším a méně konfrontačním základem evropské integrace jsou podle nás regiony a země. Ty nejsou zatížené vzájemnými válkami, šovinismem, ambicemi, pochybnými spojenci v rozvojovém světě či vojensko-průmyslovým komplexem navázaným na vládnoucí vrstvu národních států.

Pokud se tedy obáváte Donalda Trumpa, Hillary Clintonové nebo jakéhokoli jiného amerického politika z tamní republikánské či demokratické strany, požadujte emancipaci regionů v EU – a v jejím rámci obnovení samosprávy Moravy a Slezska.

Odkaz na vyjádření EFA (anglicky)