Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický

Ctirad Musil - předseda strany Moravané

Morava je náš domov a bez
moravanství jsme cizinci ve své
vlastní zemi!

Ctirad Musil
   

Italští voliči podpořili decentralizaci


Italští občané se v nedávném referendu rozhodovali, zda připustí omezení kompetencí regionů, které požadovala římská vláda. Voliči tyto centralistické plány odmítli a tak k jejich uskutečnění nedojde.  Je logické, že tamní regionalistické strany, naši spojenci z Evropské svobodné aliance, Süd-Tiroler Freiheit, Liga Veneta Repubblica, ALPE, Sardo d´Azione a Slovenska skupnost, se jednoznačně vyslovily proti vládnímu plánu.

Výsledek považujeme za velké vítězství našich myšlenek a našim přátelům ze zmíněných organizací gratulujeme.

Italskému státu lze vyčíst mnohé, od jeho krvavého a zmanipulovaného zrodu v polovině 19. století přes kontroverzní vstup do eurozóny až po zkorumpovanost. Přesto svým občanům umožňuje přímo hlasovat o změnách v ústavě, tedy v nejdůležitějším dokumentu státu. Navíc strůjce odmítnutého ústavního plánu, premiér Renzi, okamžitě po referendu odstoupil.

Jak to jen kontrastuje s praktikami české vládnoucí oligarchie, která 27 let po roce 1989 ani jednou jedinkrát neumožnila občanům vyslovit se k celostátním politickým otázkám v referendu, která v roce 1992 schválila ústavu a v roce 1997 centralistický krajský systém, aniž by se o tom v předchozích volbách ráčila informovat občany. Dovedete si představit, že by u nás politik po svém neúspěchu odstoupil?  Že by se u nás dala občanům možnost hlasovat o tom, zda chtějí decentralizovaný stát?

Pokud i ona v mnohém problematická Itálie v úrovni demokracie jednoznačně předčí Českou republiku, ukazuje to, v jak tristním stavu je česká politika.

Italské ústavní referendum nastavuje zrcadlo českému státu a jasně dokládá, jak bezmocný je u nás občan a jak jsme vzdáleni Evropě. Má někdo pocit, že bychom se jí přibližovali?