PROGRAMOVÝ CÍL STRANY

Na základě práva na sebeurčení moravského národa, ke kterému se hlásí statisíce občanů České republiky,
usiluje strana Moravané o přeměnu unitární České republiky na federativní stát dvou rovnoprávných bratrských národů, Čechů a Moravanů, na Českou a Moravskou Federativní Republiku.

   

Katalánsko čeká v r. 2017 referendum o samostatnosti

Na konferenci o samostatnosti Katalánska pořádané v Evropském parlamentu v Bruselu 24. ledna 2017 prohlásil premiér Katalánska, že v září provede referendum o samostatnosti, a naléhavě vyzval Evropskou unii, aby podpořila sebeurčení pro jeho zemi.
 

Parlament Katalánského autonomního společenství, jehož občané mají v autonomní ústavě Katalánska postavení národnosti, přijal loni usnesení o oficiálním zahájení odtržení od Španělska, a to přes odmítavý postoj španělské vlády a přes rozhodnutí španělského ústavního soudu, který opakovaně blokoval úsilí o konání referenda.
 
Katalánský premiér Carles Puigdemont označil referendum jako „nejlepší demokratický nástroj pro určení vůle našeho národa“ a vyzval poslance Evropského parlamentu, aby jej podpořili. Prohlásil, že hlasování se uskuteční, i kdyby byla centrální španělská vláda nadále proti: „Letos budou mít občané Katalánska možnost s konečnou platností rozhodnout o své budoucnosti.“