PROGRAMOVÝ CÍL STRANY

Na základě práva na sebeurčení moravského národa, ke kterému se hlásí statisíce občanů České republiky,
usiluje strana Moravané o přeměnu unitární České republiky na federativní stát dvou rovnoprávných bratrských národů, Čechů a Moravanů, na Českou a Moravskou Federativní Republiku.

   

Moravany dál povede Ondřej Hýsek, rozhodl sjezd strany

Delegáti VIII. sjezdu strany Moravané zvolili svým předsedou sedmatřicetiletého Ondřeje Hýska, zastupitele brněnské městské části Královo Pole a zástupce ředitele gymnázia. Získal 89 % hlasů od všech delegátů a nastupuje již druhé dvouleté funkční období v čele Moravanů.

„Považuji svůj mandát za velmi silný a naši stranu za jednotnou, máme sílu otevřít debatu o revizi krajského uspořádání a přetvoření centralizované České republiky na  moderní spolkový stát se skutečně samosprávnými zeměmi Moravskoslezskou, Českou a Prahou“, řekl po svém znovuzvolení Hýsek.

Statutárním místopředsedou strany byl zvolen pracovník Fakultní nemocnice Bohunice Jaroslav Stohl. Dalšími členy předsednictva se stali univerzitní pedagog a archeolog Bohuslav Klíma, který dlouhodobě působí na znojemském velkomoravském hradišti, dále Ondřej Mlejnek, místostarosta obce Ochoz u Brna a brněnský právník Jiří Kolářský.

Na sjezdu Moravanů vystoupil Jiří Mihola, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL, který tlumočil ochotu předsedy Lidovců a vicepremiéra Pavla Bělobrádka jednat o spolupráci s Moravany v nadcházejících parlamentních volbách a připustil otevření debaty o zavedení zemského zřízení u nás. Nabídku na jednání o volební spolupráci Moravanům učinil i místopředseda Strany soukromníků Petr Thaisz. Na sjezdu se svou zdravicí také vystoupil představitel Koruny české Pavel Andrš, z nepolitických subjektů pak předseda Moravské národní obce Jaroslav Krábek.

Sjezd rovněž rozhodl o úpravách stanov a dlouhodobého programu strany, který je zaměřen na decentralizaci České republiky a vytvoření zemských samospráv se silnými kompetencemi a vlastními rozpočty.

Strana Moravané, založená roku 1994 a navazující na úspěšné Hnutí za samosprávu Moravy – Společnost pro Moravu a Slezsko, spolupracuje s ostatními zemskými a regionalistickými stranami či hnutími v Evropě v rámci Evropské svobodné aliance, jedné z politických stran Evropského parlamentu, jejímž je členem. Na konci března pojedou zástupci Moravanů na Generální shromáždění EFA do slezských Katowic, kde opět nastolí otázku nespravedlivého postavení Moravy a práv Moravanů v českém státě i na unijní úrovni.
 

Nové vedení strany Moravané, zleva: Klíma, Kolářský, Hýsek, Stohl, Mlejnek