Prosadíme naplnění Ústavy,
obnovu zemského uspořádání
Čech, Moravy a Slezska

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme naplnění Ústavy, obnovu zemského uspořádání Čech, Moravy a Slezska


Prosadíme legislativní
uznání moravské národnosti

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme legislativní uznání moravské národnosti
   

Předsedou strany byl zvolen Pavel Dohnal

V sobotu 30.9.2017 se ve Vracově na Hodonínsku uskutečnil IX sjezd strany Moravané. Delegáti sjezdu zvolili nové vedení strany, předsedou strany byl zvolen Pavel Dohnal z Hluku, místopředsedou Aleš Sekanina z Bučovic a členy předsednictva byli zvoleni Tomáš Ingr z Pasohlávek, Martin Pekáček z Prostějova a Dušan Tejkal z Bouzova. Předsedou pětičlenné revizní komise se stal Petr Bystřický ze Salaše.
 
Delegáti schválili úpravu stanov, kterými byly především posíleny pravomoci zemského sněmu strany na úkor pravomocí předsednictva strany a úpravou stanov byla posílena role zemské revizní a smírčí komise.
 
Sjezd strany také přijal usnesení, ve kterém podpořil úsilí katalánského lidu o upořádání referenda, ve kterém by si sami mohli rozhodnout o budoucnosti své země.
 
V závěrečné diskuzi delegáti sjezdu podpořili spolupráci strany Moravané s hnutím Svoboda a přímá demokracie v podzimních parlamentních volbách, jako šanci a v současné době jedinou možnost jak dostat promoravské programové cíle strany na jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.