Prosadíme naplnění Ústavy,
obnovu zemského uspořádání
Čech, Moravy a Slezska

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme naplnění Ústavy, obnovu zemského uspořádání Čech, Moravy a Slezska


Prosadíme legislativní
uznání moravské národnosti

Dohoda o volební spolupráci
mezi hnutím SPD a stranou Moravané

Prosadíme legislativní uznání moravské národnosti
   

Časopis Týden o cílech strany Moravané

Vzkaz z Moravy: Katalánsko je náš vzor
 
Šéf strany Moravané Pavel Dohnal se inspiroval v Katalánsku. Chce autonomii. Jako první krok si přeje oficiální uznání moravské národnosti. Našel spojence v SPD Tomia Okamury, za niž kandiduje.

Katalánci to pravděpodobně netuší, ale v Barceloně bojují i za Brno. Jejich příkladu by rád následoval Pavel Dohnal, šéf strany Moravané. Je přesvědčen, že vláda v Praze - v poslední době ji mimochodem vedou pouze premiéři z Moravy - nezohledňuje potřeby regionu, ignoruje jeho historii a šidí ho při přerozdělování daní.

Moravané nepožadují přímo nezávislost jako Katalánci, stačilo by jim obnovení zemského zřízení, které zaniklo v roce 1949 po nástupu komunistů k moci. "Čeká nás ještě dlouhá cesta k tomu, abychom Moravu dostali alespoň do takového územně-správního a ústavně-právního stavu, v jakém je dnes Katalánsko," napsal předseda Dohnal.

Dohnalovy požadavky mohou někomu znít absurdně, jenže podobně uvažují i mnozí známější politici. Při takzvaných hovorech u bazénku nad stejným tématem přemítali i Zdeněk Koudelka a Zdeněk Škromach (oba ČSSD). Došli k témuž závěru jako Dohnal: Praha musí uznat moravskou národnost. O narovnání vztahů mezi Čechy, Moravany a Slezany se snaží politici z okrajových regionálních stran neúspěšně už přes dvacet let. Zatím o sobě dávali vědět hlavně 5. července v Den slovanských věrozvěstů, kdy vyvěšovali neoficiální vlajku Moravy.

Teď chtějí více. "Sami nemáme šanci uspět. Dlouhodobě jsme usilovali o spolupráci s nějakou stranou, která může usednout ve sněmovně. Až od Tomia Okamury jsme dostali černé na bílém, že bude prosazovat zmínku o Moravanech do zákona a zasadí se o obnovení zemského zřízení," řekl TÝDNU Dohnal. Za SPD kandiduje ve Zlínském kraji. Jeho spolustraníci figurují na Okamurových kandidátkách ve všech moravských regionech.

zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/vzkaz-z-moravy-katalansko-je-nas-vzor_449375.html