Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický

Ctirad Musil - předseda strany Moravané

Morava je náš domov a bez
moravanství jsme cizinci ve své
vlastní zemi!

Ctirad Musil
   

Pokračuje pronásledování představitelů Katalánska


Zajisté si každý, kdo sleduje problematiku nestátoprávních národů, vzpomene na události, které se odehrály na podzim roku 2017 v Katalánsku. Tehdy se španělský stát brutální silou snažil zabránit konání referenda o nezávislosti Katalánska. Každému se jistě vybaví lekce z demokracie, jakou Katalánci dostali. Jak byli brutálně biti španělskou policií, když čekali před volebními místnostmi. Záběry jsou dodnes dohledatelné na sociálních sítích. To bylo právo národů na sebeurčení, které je zakotveno v Chartě OSN, v praxi. Žádné iluze, ale tvrdá realita! V podstatě všichni významní činitelé a politici tehdy k tomuto bezpráví a brutalitě mlčeli, včetně představitelů států EU a představitel EU samotné. A když promluvili, stáli většinou na straně španělské vlády. Např. místopředseda Evropské komise Frans Timmermans kritizoval katalánskou regionální vládu, která se „rozhodla ignorovat zákon i nařízení soudu“, a prohlásil, že „Někdy si situace přiměřené použití síly vyžaduje.“. Tuto přiměřenou sílu zažili Katalánci téměř před 4 lety na vlastní kůži!

Referendum tehdy vyhlásila legitimní katalánská regionální vláda v čele s premiérem Carlesem Puigdemontem. Referendum však bylo španělským ústavním soudem prohlášeno za neústavní. I přes tvrdý zásah policie se referendum částečně konalo a jeho výsledky uznala katalánská vláda jako mandát pro vyhlášení nezávislosti. 27. října 2017 katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti, která předpokládá zahájení procesu vytvoření samostatné katalánské republiky. Španělský senát poté dočasně omezil autonomii Katalánska a tehdejší španělský premiér Mariano Rajoy se rozhodl odvolat katalánskou vládu. Následně Carles Puigdemont a někteří další představitelé regionální katalánské vlády museli uprchnout ze země.

Začátkem března se objevila na internetu zpráva, že poslanci Evropského parlamentu hlasovali pro zbavení imunity bývalého šéfa katalánské vlády a evropského poslance Carlese Puigdemonta a dvou dalších poslanců Evropského parlamentu – Toniho Comína a Clary Ponsatíové, proti nimž bylo zahájeno ve Španělsku soudní stíhání. EU tedy dál jede ve stejných kolejích a místo podpory zástupců národa, který bojuje za své sebeurčení a který se demokraticky rozhodl pro cestu nezávislosti napomáhá pronásledovatelům.

My, členové politické strany Moravané, stojíme na straně Katalánců, podporujeme jejich snahy o možnost samostatně řídit osud svého národa a svojí země! Je to zcela legitimní požadavek! Stojíme proti pokrytcům, kteří často šermují zákony a literami ústavy a přitom je tak rádi porušují, když se jim to zrovna hodí! Boj Katalánců za svůj samostatný stát je blízký našemu boji za možnost v maximální míře ovlivňovat osud naší země, Moravy!
Ať žije Katalánsko! Svobodu pro politické vězně a pronásledované!